Іван Рішняк — народний депутат 4-го скликання, Заслужений працівник сільського господарства України, громадський діяч, начебто «свята» людина, якби не кілька «але».
Останні 10 років на території колишнього Козелецького району Чернігівської області працювали сільськогосподарські підприємства «Промінь Озерне», «Промінь К», «Промінь База» (засновник Рішняк Олена Іванівна), ТОВ «ЛУГОВЕ АГРО» (бенефіціар Рішняк О.І.) та ТОВ «Рішняк О.І. Агроінвест Консалтинг», (власник та бенефіціар Рішняк О.І.).
Рішняк Олена Іванівна — донька Івана Миколайовича, насправді займається косметологією та естетичною медициною, є директором ТОВ «Оберіг здоров'я» та ПП «Медеско». А сільськогосподарськими підприємствами, які в оформленні Олени Рішняк, повністю займався її батько.
Перераховані підприємства, окрім вирощування зернових культур, мали б забезпечити робочі місця та зайнятість місцевого населення, підтримкою соціальної сфери тощо. Але замість цього, в реальній повсякденності все вийшло навпаки.
Роками не сплачувалися податки до місцевого бюджету, орендодавцям вчасно не виплачувалися пайові кошти, ігнорувалися прохання пайовиків щодо підвищення орендної ставки. Все це й привело до того, що 29 вересня 2021 року на 14-й сесії 8-го скликання Козелецької селищної ради депутатами майже одноголосно було відмовлено громадянину Рішняку І.М. у продовженні терміну дії договору оренди землі (землі державного запасу, якими він користувався).
Основною причиною відмови, про що вже було зазначено вище, було те, що останні роки Рішняк не сплачував податки.
Суть справи
19 квітня 2021 року підприємства «Промінь К» та «Промінь «Озерне» уклали з підприємствами Одещини «Краншип» та «Мар’янівське — 2014» договори про виконання сільськогосподарських робіт та купівлю насіння і добрив.
Громадянин Рішняк звернувся до даних власників підприємств з пропозицією придбати свої сільськогосподарські компанії, але з відтермінуванням, аби він зміг спочатку зібрати врожай озимих культур.
Запевняючи одеситів, що він звільнився від своїх боргів і до 1 вересня готовий передати «чисті» підприємства у власність, Рішняк почав свою гру.
Вільну землю — 2600 га надав підприємствам з Одещини для посіву врожаю, який мав збиратися після укладання угоди. Також згідно з угодою, Рішняк отримав близько 3 млн $ авансу за купівлю підприємства, але всі від ТОВ «КРАНШИП» пішли в інше русло, а не на погашення боргів «Промінь Озерне», «Промінь К», «Промінь База» та ТОВ «ЛУГОВЕ АГРО».
Отже, врожай озимих він зібрав, але продав третім особам, при цьому кошти не спрямував на погашення боргів.
Станом на 1 вересня Рішняк готовий був передати одеситам своє підприємство з боргами вартістю близько 2 мільйонів доларів. Але сторона порушила питання про перегляд суми, визначеною угодою, на що Рішняк почав шантажувати одеситів, що нібито він зберіг врожай для одеситів, а тому має право розірвати взагалі офіційну угоду.
Компанія ТОВ «КРАНШИП», згідно з договором, за свій рахунок придбала посівний матеріал, засоби захисту рослин та паливо. А ТОВ «Ізмаїл Агролідер», яке купило 51% ТОВ «ЛУГОВЕ АГРО» та ПП «Мар’янівське-2014», надавали техніку в рамках офіційної домовленості про передачу землі в обробку.
Заслужений працівник сільського господарства ситуацію перекрутив на свій лад і вдався до певних хитрощів — нібито він все робив для одеситів. Принаймні він так вважає. А насправді, наголошуємо, весь процес вирощування врожаю відбувався за рахунок одеситів.
Але з початку жовтня, керуючись офіційними документами, одеські компанії вийшли на поля, і тут у Козелецькому районі розпочалися справжні бойові дії.
Рішняк вирішує підключити представників з кримінального світу — так на полях з'являється Юрій Дубенко, відомий у м. Суми, який проходив по серйозних справах з викрадання людей.
Різані шини, зіпсована техніка, погрози, застосування сили з арматурою, залякування, замовні відео та публікації у ЗМІ...
Рішняк та його ситуативні «друзі» зловживають процесуальними правами, постійно викликаючи поліцію, яка приїжджає на місце події по кілька разів на день...
Все це робиться для затягування процесу збору врожаю та перешкоджанню роботи техніки.
Поліція, керуючись Законом та офіційними документами, не вбачає неправомірних дій з боку одеситів, але майже цілодобово змушена бути на «спірних» полях.
Та Рішняк все одно не зупиняється. Підключаючи старі зв’язки, він домагається проведення антирейдерської комісії при Чернігівській ОДА.
27 жовтня 2021 року відбулося її засідання, на яке сам організатор не з'явився, а прибув вищезгаданий Дубенко. Вислухавши представників обох сторін та вивчивши відповідні документи, члени комісії дійшли висновку, що будь яких рейдерських дій у діяльності одеських підприємців не виявлено. А отже, Правда та Закон на боці законослухняних громадян з Одещини. Головне, аби «Чикаго» по-козелецьки не перейшло з епізодично-односерійної ситуації в багатометражну історичну стрічку.
Василь Немиля